Na možnost zakazovat v důležitých provozech dodavatele z nepřátelských zemí pamatují dva návrhy zákonů. Brusel však preferuje koordinovaný přístup napříč Evropou.
Interaktivní formulář podle zadaného odvětví poskytované služby a dalších kritérií odhadne, jestli na službu dopadne připravovaná regulace i v jak přísném režimu.
Nová regulace kybernetické bezpečnosti podle směrnice NIS2 už za rok dopadne na nejméně 6 tisíc dalších subjektů a organizací. Díky našemu seriálu budete na novinky včas připraveni.
Slovenská stávající právní úprava počítá s možností omezit nebo zakázat problematickou službu, produkt, proces, nebo rovnou celého dodavatele. Vždy ale se souhlasem vlády.
Pravomoci NÚKIBu podle nového kyberzákona významně posílí a přiblíží se režimu nouzového stavu. Proti jeho rozhodnutím nebude možná obrana opravnými prostředky.
Ministerstvo tak trochu leze do zelí NÚKIBu a také chce ukazovat prstem na nebezpečné dodavatele. Trhu se to velmi nelíbí. A co bezpečnostní kamery z Číny?
Předkladatel zákona o kybernetické bezpečnosti se opakovaně snaží vytvářet dojem, že přerušení projednání návrhu na Legislativní radě vlády není nic neobvyklého. Přitom z předložených materiálů více než polovina prošla...
Nový kybernetický zákon podle směrnice NIS2 umožní regulátorovi významně přitvrdit. NÚKIB bude moci ukládat pokuty i procentem z ročního celosvětového obratu.
Politické rozhodnutí bude muset padnout hlavně o bezpečnosti dodavatelského řetězce a definici kritické části aktiv. V nich se pohledy úřadů rozcházejí.
Na kyberbezpečnost by se měly zaměřit i menší firmy, které sice pod regulaci podle NIS2 nespadnou, za následky kybernetického incidentu jim ale hrozí sankce od ÚOOÚ.
Jaké novinky přináší českým firmám kyberbezpečnostní regulace NIS2 a DORA? Jak konkrétně postupovat při analýze rizik? A chystá se hon na nedostatkové kyberbezpečnostní experty?
Operátoři i ČTÚ žádají, aby se zákaz dodávek z Číny týkal jen kritické úrovně služeb. Komponenty od Huawei by se tak nesměly používat jen pro jádro sítě.
Terčem útoku se může stát služba využívaná stamiliony lidí, a přesto nespadající pod působnost kyberbezpečnostní směrnice NIS2. Provozovatele tak nejde donutit, aby zranitelnost odstranil.