Nový kybernetický zákon podle směrnice NIS2 umožní regulátorovi významně přitvrdit. NÚKIB bude moci ukládat pokuty i procentem z ročního celosvětového obratu.
Původně NÚKIB navrhoval pod přísnější regulaci stáhnout operátory s 350 000 aktivními SIM kartami nebo 100 000 internetovými přípojkami. V novém návrhu přesné počty chybí.
Nová regulace kybernetické bezpečnosti podle směrnice NIS2 už za rok dopadne na nejméně 6 tisíc dalších subjektů a organizací. Díky našemu seriálu budete na novinky včas připraveni.
Zástupci NÚKIB vytvořili webové stránky nis2.nukib.cz. Jedná se o reakci na nově přicházející regulaci kybernetické bezpečnosti v České republiky – směrnici Evropského parlamentu a Rady Evropy o opatřeních k zajištění vysoké...
Dosud měl mít regulátor právo přikázat regulovanému subjektu zveřejnit informace o kyberbezpečnostních problémech. Nově si navrhl pravomoc je i cenzurovat.
Kybernetický regulátor má podle lobbistického sdružení vysvětlit nepravdivé výroky ve sněmovním výboru, když přesvědčoval poslance o nutnosti regulovat čínské dodavatele.
Obce a státní instituce nově nebudou zákonem o kybernetické bezpečnosti považovány za podniky. Chrání se tím před regulací startupy, ve kterých by mohly mít majetkovou účast.
Ze zásadních připomínek uplatněných státní správou zůstalo pět desítek rozporů. To může zastavit legislativní pouť nového kyberzákona už na úrovni vlády.
NÚKIB v nové verzi návrhu kybernetického zákona slevil z požadavků na reportování všech bezpečnostních incidentů. Ty vzniklé nezáměrně nebudou podléhat oznamovací povinnosti.
Pro nadnárodní korporace není sankční doložka v řádu několika stovek tisíc korun nepřekonatelný problém, řekl náměstek regulátora Tomáš Krejčí. Na kybernetickou bezpečnost bude podle jeho odhadu muset stát vynaložit...
Ve vlastním návrhu kyberzákona, důvodové zprávě k němu a zprávě RIA se přitom nic podstatného nezměnilo. Ústupek ministerstev je tak výsledkem povánočního vyjednávání.