3. července 1921 byla neděle. Úplně obyčejná neděle před sto lety ale přinesla některé pozoruhodné události. Například, brněnští novináři ukázali těm pražským své město.
16. března 1919 Lidové noviny psaly o potížích nového československého státu s menšinami - národnostními i názorovými. Přibližuje je další díl seriálu Před 100 lety.
Před 100 lety vrcholila 1. světová válka, chystal se rozpad habsburské monarchie a na spadnutí byl vznik Československa. Noviny však se stejnou intenzitou psaly o neviditelném nepříteli, který zabíjel lidi po celém světě, o...
Před 100 lety byly Lidové noviny plné zpráv o odstředivých tendencích v Rakousku. Už se dokonce nahlas přemýšlelo o tom, jak by Československu pomohlo nebo nepomohlo získání části rakouského území.
O čem psaly Lidové noviny právě před 100 lety? O pařížské mírové konferenci, o účtování s Německem, o československo-polské válce o Těšínsko i o nedostatcích českých zubařů.
Český tisk se před 100 lety obsáhle rozepsal o Panamském průplavu. Lidové noviny například psaly, že je sotva po roce provozu zastaralý a nevyhovuje moderním plavidlům, včetně vojenského námořnictva.
V polovině června 1922 v Čechách a na Moravě ničila majetky silná bouřka. Co o ní psaly dobové noviny, se dozvíte v další části videoseriálu Před 100 lety.
Před 100 lety už byla německá ofenzíva na západě v koncích, na východě na Transsibiřské magistrále bojovali naši krajané s bolševiky a v Čechách bylo kolem 25 stupňů bez deště O čem psaly tehdejší Lidové noviny v pondělí...
Hned na titulní straně přinesly Lidové noviny z 23. února 1919 článek Karla Engliše, ve kterém nový národ připravuje na zavedení nové měny. Noviny se také zajímaly o napjatou situaci v Bavorsku a kritizovaly české chemiky za...
České noviny reagovaly s optimismem na průběh Kronštadtského povstání sovětských námořníků. Později se ukázalo, že tento optimismus byl velmi předčasný.
Občanská války v Horním Slezsku mezi Poláky a Němci nedaleko severních hranic Československa měla vliv i na tuzemské dění. Psaly o tom před 100 lety Lidové noviny. A nejen o tom. Zmínily třeba i úspěch fotbalové Slavie v Dánsku.
I před sto lety existoval v našich zemích vandalismus. Například na železnici. Případem, ve kterém figurovala touha po vybavení druhé třídy, se tehdy zabývaly i Lidové noviny.
Loupeže a vraždy jednoho z nejslavnějších loupežníků Československa měly už brzy přestat. V to před 100 lety doufaly Lidové noviny, které napsaly o další z jeho loupeží.
Neklid ve střední Evropě pokračoval i 12. října 1919. Důkazy najdeme i na stránkách Lidových novin, starých právě sto let. Mimo to se noviny zmiňovaly i o nedostatku uhlí, kvůli kterému měla problémy buštěhradská dráha.
Region Hlučínska byl 5. února 1921 faktickou součástí Československa právě rok a jeden den. V novinách čtenáři nacházeli zprávy o uspokojivém počešťování německojazyčného kraje.
Dění ze začátku listopadu před 100 lety zaznamenaly podrobně Lidové noviny. Přímo na titulní stranu se tak dostala zpráva o hádce poslanců v Maďarsku. Černá kronika zase zaznamenala srážku tramvají.
Běžné československé pondělí v Lidových novinách z 15. prosince 1919: lidovky psaly o snaze o potlačení prostituce, úrazech nebo o něžném synovi, který se proměnil v násilníka.
Lidové noviny se v čase povánočním vracejí k dopadům generální stávky ze začátku prosince. A také ke Štědrému dni na blátě. Svátky bez sněhu zažívali naši předkové i před 100 lety.