19. prosince 1922 získalo Československo svou první doktorku práv. Titul JUDr. tehdy oficiálně obdržela Anděla Kozáková Jírová, která se později stala úplně první notářkou v Evropě.
Před 100 lety se první českoslovenští branci loučili s rodinami. Armáda Československé republiky poprvé v historii povolávala jeden ročník mladých mužů k prezenční vojenské službě.
Západ před 100 lety i nadále pokračoval v pomoci bolševickému Rusku, které v roce 1922 postihl hladomor. Pomohlo i Československo a obsáhle o tom informovaly tehdejší Lidové noviny.
Československo řešilo před 100 lety úplně jiný problém než Česko dnes. Zatímco v současnosti trápí ČR vysoká míra inflace, a tím pádem i zdražování, v roce 1922 se v Československu naopak zlevňovalo a ceny šly dolů. Koruna...
Československo před 100 lety vyjednávalo s Rakouskem o navrácení některých uměleckých a historických památek z dob habsburského mocnářství. Jednání ale začala neúspěšně.
Před 100 lety byla podepsána smlouva mezi Československem a sovětským Ruskem o zřízení zastupitelských obchodních úřadů v Praze a Moskvě. Do diplomatického uznání komunistické země ze strany ČSR však bylo stále daleko.
Před 100 lety byla v Paříži podepsána československo-francouzská spojenecká smlouva. První republika na ni významně spoléhala, a to zejména s ohledem na problematické vztahy s Německem. Mnichov však v roce 1938 přinesl kruté...
Československo zorganizovalo před 100 lety první výstavu svých průmyslových výrobků. Na pražském výstavišti začaly 2. září 1920 historicky první Pražské vzorkové veletrhy.
Na světové výstavě Expo 58 v Bruselu, která byla zahájena přesně před 60 lety, zanechalo Československo velmi dobrý dojem. Představilo zde mimo jiné své první tranzistorové rádio Tesla T58. Československý pavilon navíc získal...
Před 100 lety Československo řešilo válečné reparace ze strany poraženého Německa. Republika si chtěla z válečné kořisti také něco nárokovat, ale úspěšná nebyla.
Právě před 100 lety navázalo Československo oficiálně diplomatické styky s Japonskem. Asijskou zemi přesvědčila zejména protibolševická činnost našich legionářů.
Československo si před 100 lety, 5. ledna 1924, připomnělo první výročí atentátu na ministra financí Aloise Rašína. Tragédie byla tehdy stále ještě poměrně čerstvou událostí. I proto se vzpomínalo zejména s patosem.
O čem psaly Lidové noviny právě před 100 lety? O pařížské mírové konferenci, o účtování s Německem, o československo-polské válce o Těšínsko i o nedostatcích českých zubařů.